هزینه تعمیر کولر به عهده مستاجر است یا مالک ؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

از قدیم مستاجر و موجر بر سر یک سری مسائل اختلاف نظر داشته اند. از این رو قوانینی وضع شده است تا از بروز این اختلافات جلوگیری شود. مسئولیت های مربوط به کولر خانه نمونه ای از این مسائل است.

سوالی که پیش می آید این است که هزینه تعمیر کولر بر عهده کیست؟ آیا مالک باید به آن رسیدگی کند یا مسئولیتش با مستاجر است؟

تعمیرات جزئی کولر

تعمیر کولر میتواند جزئی باشد و نیاز به هزینه زیادی هم نداشته باشد. این موارد عبارتند از:

  • چک کردن کولر
  • تنظیم مسیر باد
  • تعمیر پمپ کولر
  • تعویض پوشال
  • رگلاژ تسمه
  • آب بندی کف کولر
  • تنظیم فلوتر

این دسته تعمیرات شامل مواردی هستند که بر اثر استفاده دوره ای از کولر ممکن است پیش بیاید. بنابراین این هزینه تعمیرات جزئی کولر به عهده مستاجر است.

تعمیر کولر

مسئولیت مالک در قانون

طبق قانون ۴۸۶ قانون مدنی و  قانون تملک آپارتمان ها، مالک وظیفه دارد خانه را بی عیب در اختیار مستاجر بگذارد و هزینه های تعمیرات اساسی را پیش از اجاره دادن خانه، بپردازد. اما در صورتی که در مدت اجاره مشکلی پیش آید، باید بررسی شود. بنابراین هزینه های تعمیرات اساسی مانند لوله کشی و تاسیسات به عهده مالک بوده و هزینه های سطحی تعمیرات به عهده مستاجر است.

تعمیرات اساسی کولر

با اینکه هزینه های تعمیرات جزئی کولر با مستاجر است، هزینه های تعمیرات اساسی با مالک میباشد. تعویض و تعمیر موتور کولر یا پمپ آب از جمله تعمیرات اساسی هستند که به عهده موجر میباشند.

البته ناگفته نماند که اگر مستاجر به دلیل سهل انگاری و بی توجهی یا از روی عمد آسیبی به موتور کولر و تجهیزات آم وارد کند یا موتور بسوزد، تمام هزینه های تعمیرات با خودش خواهد بود.

تعمیر اساسی کولر

نتیجه گیری

اگر مستاجر هستید و بدنبال خانه ای برای سکونت میباشید بهتر است قبل از نوشتن قرارداد، تمامی تجهیزات از جمله کولر را بررسی کنید تا مشکلی نداشته باشند. مالکین هم موظف اند تجهیزات خانه را پیش از اجاره دادن آن به مستاجر بررسی کنند تا در مدت اجاره مشکلی پیش نیاید.

مالکین و مدیران ساختمان میتوانند با استفاده از نرم افزار مدیریت ساختمان همساده ها، هزینه های نگهداری و تعمیرات مربوط به ساختمان را به ثبت برسانند و به صورت ماهانه برای واحدها قبض صادر نمایند.

راهنمای خرید کولر

علیرضا گرجی

علیرضا گرجی

سرپرست تیم محتوای همساده ها و علاقه مند به حوزه کامپیوتر
5 1 رای
این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نوشته های اخیر:

مطالب مرتبط:

برچسب ها :