تا 15 اردیبهشت 1403,به قیمت 1402 اشتراک بخر

تا 15 اردیبهشت 1403,
به قیمت 1402 اشتراک بخر

آیا مدیریت ساختمان باید شارژ بدهد ؟

حق شارژ مدیریت ساختمان

آنچه در این مقاله می خوانید:

قبل از اینکه درباره حق شارژ مدیریت ساختمان قضاوتی کنیم، بهتر است اول جزئیات سوال خود را بررسی کنیم. اول از همه به سراغ موضوع اصلی این سوال یعنی حق شارژ میرویم.

حق شارژ چیست ؟

حق شارژ ساختمان چیست ؟

در مجتمع های مسکونی هزینه های متفاوتی انجام میگیرد. که هرکدام از ساکنین باید سهم خود را از آن هزینه ها بپردازند. به این هزینه های مشترک بین ساکنان یک ساختمان، حق شارژ ساختمان میگویند. این هزینه ها نسبت به امکانات و نوع مجتمع مسکونی تعیین میشود که ماهیانه باید به ساختمان پرداخت شود. این امر بر اساس قوانین وصول شارژ ساختمان در قانون تملک آپارتمان ‌ها که در سال ۱۳۴۳ به تصویب رسیده است.

مدیریت ساختمان کیست ؟

مدیریت ساختمان کیست ؟

مطابق قوانین تملک آپارتمان‌ها،مدیریت ساختمان در قبال وظایفی که انجام میدهد دارای مزایایی نیز میباشد. مدیریت ساختمان در ازای انجام یکسری وظایف حق الزحمه ماهیانه دریافت میکند. علاوه بر آن یک سری مزایا برای وی تعیین میشود که حق پرداخت  یا عدم پرداخت شارژ مدیریت نیز یکی از آن مزایاست.

بر اساس قانون تملک، مجمع عمومی ساختمان بالا ترین مقام تصمیم گیرنده در ساختمان است. در این مجمع تمام مالکین ساختمان حق رای داشته و عضوی از این مجموع میباشند. با این که مستاجرین ساختمان عضو اصلی این مجموعه حساب نمی شودند. اما شرکت مستاجرین در جلسات کار پسندیده ای است. چراکه نظرات و پیشنهادات آنها میتواند بسیار کمک کننده باشد.

مصوبات مجمع عمومی زمانی عملی خواهند شد که دو سوم مالکین ساختمان به آن رای داده باشند. تمامی تصمیمات گرفته شده در جلسات مجمع عمومی باید صورت‌ جلسه شده باشد و مدیر ساختمان از آن‌ نگهداری کند. مدیر ساختمان مسئول حفظ و اداره ساختمان و اجرای تصمیماتی است که مجمع عمومی در نظر میگیرد. مدیر باید در جلسه‌ سالانه مجمع به مدت یک ‌سال با رای مالکین ساختمان انتخاب شود.

حق شارژ مدیریت ساختمان

مدیریت ساختمان حق شارژ دارد ؟

حال که میدانیم مدیر ساختمان، وظیفه تعیین موارد هزینه شارژ و دریافت آن از ساکنین را دارد. میتوانیم بگوییم: مدیر ساختمان هم مانند هر مالک یا ساکن ساختمان کماکان از امکانات ساختمان استفاده می کند. و این یعنی مدیر ساختمان نیز باید هزینه های مشترک را در قالب شارژ بپردازد. اما استثنا هایی نیز وجود دارد. یکی از استثنائات مهم در این زمینه انتخاب مدیر توسط مجمع عمومی از خارج از ساختمان باشد. در این مورد به خاطر این که مدیرساختمان ساکن مجموعه نیست، پرداخت حق شارژ شامل وی نمی شود. اگر مدیریت ساختمان در مجموعه به خود دفتر مدیریتی اختصاص دهد. به دلیل منتفع شدن از ساختمان باید شارژ پرداخت کند. مدیریت ساختمان میتواند حق الزحمه خود را به ازای حق شارژ ساختمان پرداخت کند.

3.4 5 رای ها
این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها