5 گجت هوشمند آپارتمانی

5 گجت هوشمند آپارتمانی

آنچه در این مقاله می خوانید:

بسیاری از اوقات برای ما پیش آمده‌است که نیاز داشته‌ایم تا یکی از کارهای ساده منزل بدون حرکت فیزیکی و یا نظارت کامل ما انجام بگیرد. امروزه گجت های هوشمند بسیاری از این کارها را میسر کرده‌اند. همچنین در زمینه امنیت نیز این گجت ها می‌توانند بسیار مفید باشند. در این مقاله جذاب با ما همراه باشید تا 5 گجت هوشمند فوق العاده را به شما معرفی کنیم.

گجت هوشمند گوگل
دستیار شخصی هوشمند گوگل

بسیاری از خانه های هوشمند دارای امکاناتی هستند که توسط گجت های خاصی قابل کنترل‌اند. برای مثال میزان نور منزل، صدای موزیک اسپیکر ها، عملکرد تلوزیون و سیستم تهویه هوا و… همگی با یک دستور خاص کنترل می‌شوند.

1. گجت دستیار صوتی

بسیاری از شما ممکن است با دستیار هوشمند گوگل، سیری اپل و بیکسبی در سامسونگ آشنایی داشته‌باشید. این دستیار های صوتی تنها در تلفن همراه شما فعال هستند. اما شرکتی مانند آمازون و گوگل فراتر از تلفن های همراه فکر کرده‌اند، و گجت صوتی هوشمند خود را روانه بازار کرده‌اند. با این لوازم شما می‌توانید بسیاری از کار های شخصی خود را با دستورات صوتی بیان کنید و اطلاعات لازم را دریافت کنید. همچنین با اتصال لوازم هوشمند خانه خود به این گجت‌ ها، می‌توانید آن ها را کنترل کنید.

دستیار صوتی گوگل با نام “Google Assistant Speaker” و دستیار صوتی آمازون با نام “Alexa” شناخته می‌شوند.

گجت هوشمند - دستیار صوتی آمازون الکسا
گجت دستیار صوتی آمازون Echo Dot نسل چهارم

2. جاروبرقی‌های رباتیک

یکی از جذاب ترین گجت های هوشمند بازار، جاروبرقی‌های رباتیک هستند. این جاروبرقی‌ها تنها با فشردن یک دکمه بر روی دستگاه و یا تلفن همراه شما، شروع به جارو کردن محیط خانه می‌کنند. وجود سنسور در دور تا دور دستگاه باعث می‌شود تا با موانع برخورد نکند. همچنین وجود دو زائده کناری این قابلیت را به دستگاه می‌دهد تا گوشه‌های دیوار را نیز بتواند تمیز کند. این دستگاه توانایی تغییر سطح تا ارتفاع 2.5 سانت را دارد در نتیجه رفتن روی فرش نیز برای آن ساده است.

گجت هوشمند - جاروبرقی رباتیک

3. گجت سنسورهای امنیتی

یکی دیگر از گجت های هوشمند مورد استفاده در منازل، سنسور های امنیتی هستند. این سنسور ها می‌توانند حرکتی و یا آلارم باز شدن درب های ورودی به منزل باشند. سنسور های حرکتی از نوع مادون قرمز و یا رادار هستند. این سنسور ها در صورت مشاهده حرکت آن را به تلفن همراه هوشمند شما از طریق پیامک، اعلان اینترنتی و یا تماس اعلام می‌کنند.

همچنین سنسور های دیگری تحت عنوان سنسور درب و پنجره وجود دارند. این گجت ها به صورت جفتی نصب می‌شوند. یک واحد آن بر روی چارچوب درب یا پنجره و واحد دیگر آن در روبروی واحد اول و روی درب یا خود پنجره متصب می‌شود. هرگاه بر اثر باز شدن درب یا پنجره نیروی مغناطیسی بین دو واحد مختل شود، صدای آژیر بلند شده و اعلان آن به شما ارسال می‌شود.

سنسور هوشمند درب و پنجره

4. دستگاه هوشمند تصفیه هوا

امروزه در بسیاری از کلان شهر ها به دلیل وجود آلودگی بسیار، وجود دستگاه های تصفیه هوا در مکان های مختلف به امری ضروری تبدیل شده‌است. مدل های مشهور این دستگاه‌ها معمولا از 3 فیلتر استفاده می‌کنند. فیلتر اول دریافت ذرات درشت مانند مو، کرک، موی حیوانات و… را بر عهده دارد. فیلتر دوم، فیلتر معروف هپا (HEPA) است که توانایی جذب 99.5% ذرات 0.3 تا 0.5 میکرون را دارد. فیلتر سوم فیلتر کربن فعال است که می‌تواند سموم و بوی نامطبوع از قبیل بوی سیگار، فرم آلدهید، گاز های سمی و… را بگیرد. زمان معمول مورد نیاز برای یک گجت هوشمند تصفیه هوا برای تصفیه کامل هوای یک اتاق 50 متری، نیم ساعت است. همچنین این دستگاه‌ها می‌توانند اطلاعات دقیق تری از کیفیت هوای محیط را به در تلفن همراه شما نشان دهند.

می‌توانید در مقاله تصفیه هوا به طور کامل درباره این دستگاه بیشتر بخوانید.

گجت هوشمند تصفیه هوای شیائومی
دستگاه تصفیه هوای شیائومی 4 نسخه Pro

5. سنسور پایش وضعیت گیاهان

یکی دیگر از جذاب ترین گجت های هوشمند مناسب برای خانه، گجت های پایش و تشخیص وضعیت گیاهان است. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که اهمیت زیادی برای گیاهان آپارتمانی خود قائل هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما از این سنسور های استفاده کنید. این سنسور ها اطلاعات حیاتی برای پرورش بسیاری از گیاهان را دارند و با قرار دادن آن ها در خاک و تعریف نوع گیاه با اپلیکیشن مربوطه، سنسور اطلاعات حیاتی مانند میزان آب، نور، کود، خاک و دمای مناسب را به شما نشان می‌دهد. هرگاه یکی از این موارد نیاز به تغییر داشته‌باشد، سنسور اعلانی به گوشی شما ارسال می‌کند. برای مثال یادآوری می‌کند که گیاه را آبیاری کنید و یا خاک گلدان را عوض کنید.

گجت هوشمند - سنسور نگهداری از گل و گیاه

گجت های بسیاری وجود دارند که در این لیست به 5 مورد از آن ها اشاره کردیم. اگر شما نیز گجت های مفید دیگری می‌شناسید لطفا در بخش کامنت‌ها نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

درباره خانه هوشمند بیشتر بخوانید:

خانه های هوشمند

معماری اکوتک

سپهر یعقوبی

سپهر یعقوبی

عضو تیم تولید محتوای همساده ها، علاقه مند به حوزه کامپیوتر و مسائل چالش بر انگیز.
3 2 رای ها
این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نوشته های اخیر:

مطالب مرتبط:

برچسب ها :