تا 15 اردیبهشت 1403,به قیمت 1402 اشتراک بخر

تا 15 اردیبهشت 1403,
به قیمت 1402 اشتراک بخر

کپسول های آتشنشانی در ساختمان

کپسول های آتشنشانی ساختمان

آنچه در این مقاله می خوانید:

آتش سوزی از حوادث ناگواری است که ممکن است برای کل ساختمان ها اتفاق بیافتد. جلو گیری از آتش و آتش سوزی نیز یکی از وظایف مدیریت ساختمان و یکی از مشکلات مدیریت نیز به شمار می آید. در کنار بیمه آتش سوزی، هر ساختمان باید کپسول های آتشنشانی در طبقات خود داشته باشد تا در مواقع لازم توانست از آن استفاده کرد. در این مقاله نحوه جایگیری و قوانین کپسول های آتشنشانی ساختمان را با هم برسی میکنیم.

کپسول های آتشنشانی در ساختمان

کپسول های آتشنشانی در ساختمان

استاندارد های مختلفی برای کپسول های آتشنشانی وجود دارند. برای مثال استاندارد NFPA در اینباره حکم میکند که برای کپسول های کمتر از 18 کیلو، ارتفاع بالاترین نقطه کپسول از سطح زمین 1.5 متر باشد. تا افراد با گروه های سنی مختلف به آن دسترسی داشته و بتوانند در مواقع لزوم از آن استفاده نمایند.

برای کپسول هایی با وزن بیشتر از 18 کیلو قوانین خاصی تصویب شده. برای مثال ارتفاع بالاترین نقطه کپسول از سطح زمین باید 1.5 متر باشد. تا افراد با گروه های سنی مختلف توانایی دسترسی به آن را داشته باشند.

کپسول ها باید در مکانی قرار گرفته باشند که نور آفتاب، برف یا .. به آنها برخورد نکند. همچنین کپسول های آتش نشانی باید به دور از مواد اشتعال زا قرار بگیرند.

کنار درب های ورودی، خروجی و در راهروها بهترین محل جهت نصب کپسول خاموش کننده است. و در هر طبقه باید حداقل یک کپسول آتشنشانی وجود داشته باشد. توجه داشته باشید که محل نصب کپسول های آتشنشانی مزاحم ساکنین و عبور آنها نشود.

فاصله استاندارد کپسول های آتش نشانی از یکدیگر

فاصله نصب کپسول های آتششانی باید با توجه به نوع کپسول مورد استفاده و مواد قابل اشتعال موجود در محل تعیین شود. مثلاً اگر کپسول ها کوچک و مواد اشتعال زا در محل زیاد باشد این فاصله کاهش می یابد. بر اساس استاندارد NFPA چنین قوانینی برای فاصله استاندارد کپسول ها آورده شده است:

  • برای کپسول های خاموش کننده آتش نوع A (مواد جامد ) برابر 23 متر
  •  کپسول های  نوعB (مایعات سوختنی ) برابر 15 متر
  •  کپسول  نوعC (حریق الکتریکی ) باید متناسب با تجهیزات و سایر کپسول ها تعیین شود.
  • نوعD (فلزات قابل اکسید ) برابر 23 متر.
0 0 رای ها
این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها