چگونه دستگاه آب تصفیه کن خوب بخریم

دستگاه تصفیه کن آب

آنچه در این مقاله می خوانید:

آب مایه حیات تمامی جانوران و موجودات روی زمین است. خوردن 8 لیوان آب در روز از امر های الزامی برای سلامتی بدن شماست. اما مهم ترین نکته درباره آب آشامیدنی، پاک بودن آن است. امروزه با افزایش تولیدات شیمیای و وجود انواع میکروب و سموم، پیدا کردن اطمینان از سلامت و بهداشت آب باید اولین اقدام شما قبل از نوشیدن آب باشد. تصفیه کردن آب و پاکسازی آب از انواع خطرات موجود، میتواند بهترین راه ممکن برای رعایت بهداشت و سلامت آب باشد. اگر چه که تمامی لوله های آب شهری در تصفیه خانه های بزرگی تصفیه میشوند، اما هیچوقت کار از محکم کاری عیب نخواهد کرد!. به همین دلیل استفاده کردن از دستگاه آب تصفیه کن خانگی مهر تایید سلامت آب خانه شما خواهد بود. اما انتخاب، خرید و نگهداری از دستگاه آب تصفیه کن خود چالشی دیگر است. چگونه آب تصفیه کن خوب بخریم ؟.

دستگاه آب تصفیه کن خانگی چه سودی خواهد داشت ؟

دستگاه آب تصفیه

جلوگیری از بیماری

از دیگر اهداف استفاده از دستگاه آب تصفیه کن خانگی، جلوگیری از بیماری است. یکی از مشکلاتی که استفاده از آب لوله کشی شهری برای شهروندان ایجاد میکند سنگ کلیه است. سنگ کلیه از رسوبات، شن و ماسه و گل و لای و به طور کلی املاح بزرگتر از پنج میکرون موجود در آب شهری در بدن انسان ایجاد میگردد. این املاح همان موادی هستند که ته لیوان چای یا داخل کتری آب جوش رسوب میکنند. سنگ کلیه با تصفیه ی رسوبات از آب آشامیدنی به خوبی جلوگیری میگردد.

آلومینیوم موجود در آب آشامیدنی، باعث آلزایمر زودرس در دراز مدت شده و یک بیماری تقریبا غیر قابل درمان ناشی از آب است.

افزایش سلامت آب 

انسان در طول روز بیشتر از هر ماده دیگری به آب نیاز دارد. به همین جهت آب مایع حیات انسان بوده و بدون آن بیش از 3 روز دوام نمی آورد. بیشتر بدن انسان از آب تشکیل شده و نوشیدن آب سالم و استاندارد عاری از مواد مضر از دیگر اهداف خرید دستگاه تصفیه آب خانگی میباشد. اما افزایش سلامت آب آشامیدنی به سادگی و با سیستم های پیش تصفیه یا انواع تصفیه آب ورودی ساختمان اتفاق نمی افتد.  این دستگاه ها وظیفه دارند تنها کلر و ذرات بزرگ آب را تصفیه کنند. بسیاری املاح دیگر در که آب باقی میمانند  نیازمند به تصفیه و پاکسازی هستند.

حذف نیترات از آب آشامیدنی

نیترات، مضرترین ماده محلول موجود در آب لوله کشی شهری است که با ورود به بدن انسان به نیتریت تبدیل شده و سطح اکسیژن خون را بسیار زیاد کاهش میدهد. کاهش اکسیژن موجود در آب آشامیدنی میتواند باعث مختل شدن سیستم عصبی بدن انسان شده و حتی در کودکان منجر به مرگ و میر میگردد. بسیاری از نوزادان در بدو تولد و در سال اول زندگی خود به علت کاهش سطح اکسیژن خون میمیرند و حذف نیترات توسط یک دستگاه تصفیه آب میتواند از ضرورت های استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی به شمار رود.

کاربرد های آب تصفیه کن های خانگی

دستگاه آب تصفیه کن

انواع دستگاه های آب تصفیه کنی که از تکنولوژی Reverse Osmosis استفاده میکنند کاربرد های متفاوتی در منازل دارند.

نوشیدن آب تصفیه شده

 بدون شک فواید نوشیدن آب تصفیه شده این روزها بر کسی پوشیده نیست. آب تصفیه شده سالم و استاندارد میتواند از بسیاری بیماری های گوارشی و معدوی و حتی سرطانهایی که از مواد شیمیایی همچون نیترات و نیتریت و آلومینیوم بدن انسان را درگیر مینماید جلوگیری کند. میتوان گفت مهم ترین کاربرد تصفیه کننده آب نوشیدن و مصرف خوراکی روزانه انسان میباشد. ضمن این که  آب تصفیه شده برای بانوان باردار، کودکان، افراد سالمند و ورزشکاران از اهمیت بسیار ویژه ای نیز برخوردار است.

شست و شوی لباسهای خاص

لباسهای خاص همچون لباس زیر، لباس نوزادان و کودکان و لباس افرادی که پوست بسیار حساسی دارند میتوان با آب تصفیه شده از دستگاه تصفیه آب خانگی شست. هر چند دستگاه های خانگی نباید زیاد برای شست و شو استفاده شوند. اما خروجی دستگاه به علت نداشتن مواد شیمیایی محلول در آب همچون کلر و کلرامین میتواند برای افراد با پوست های حساس بهتر بوده باشد. همچنین رنگ لباسهای نوزادان نیز تازه تر و روشن تر خواهد بود. از دیگر فواید شست و شو با آب تصفیه شده میتوان به لطیف تر ماندن لباس کودکان اشاره نمود.

پخت و پز

آب آشامیدنی با سختی بالا، در واقع دیرتر به جوش می آید و این مسئله به خاطر املاح و نمک های مضر موجود در آن است. بر خلاف آب شهری، یک دستگاه تصفیه آب خانگی میتواند آب آشامیدنی با سختی مناسب در اختیار شما قرار دهد تا بتوان برای پخت و پز استفاده نمود. برای مثال گوشت قرمز و گوشت مرغ و حتی دم کردن برنج با آب تصفیه شده با سختی نرمال بدن، از لطافت و طعم بسیار بهتری برخوردار خواهد بود.

آبیاری گل و گیاه خانگی و گلخانه

پساب فاضلاب دستگاه آب تصفیه کن خانگی در واقع به میزان خود خروجی آب تصفیه شده است. این پساب فاضلاب اگرچه برای بدن انسان مضر است اما میتوان از آن برای آبیاری گل و گیاه استفاده نمود. اگر در منزل خود گل و گیاه یا گلخانه ای کوچک دارید میتوانید از پساب فاضلاب دستگاه استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که اگر گیاهان خاص پرورش میدهید نیاز به آب تصفیه شده با سختی پایین و عاری از برخی املاح مضر دارد. یک تصفیه کننده آب میتواند از خروجی فیلتر پست کربن آبی با سختی نزدیک به صفر این املاح را در اختیار شما قرار دهد.

مراحل تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه کن آب

یکی از مراحل تشخیص بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی، دقت در مراحل فیلترینگ آن است. مراحل فیلترینگ هر دستگاه تصفیه آبی، نشاندهنده توانایی آن دستگاه در تصفیه آب است.

در مراحل اول دوم سوم تصفیه آب خانگی، آب آشامیدنی به صورت ابتدایی از صافی های استاندارد عبور نموده و املاح درشت و کلر و کلرامین آنها حذف میگردد. در مراحل بالایی تصفیه کننده همچون ممبران اسمز معکوس، یک فیلتر تصفیه آب بسیار ریزبافت است در واقع عملکرد اصلی دستگاه تصفیه آب را برعهده دارد. این بخش املاح آبی را که تا ابعاد 0,0001 میکرونی هستند، به فاضلاب هدایت میکند. مراحل پنجم تا هشتم دستگاه نیز املاح مفید را در آب تصفیه شده حفظ نموده و حالت اسیدیته آب آشامیدنی را برطرف مینماید تا بدن انسان دچار مشکلات ریفلاکس معده نشود.

البته مراحل ذکر شده برای یک دستگاه هشت مرحله ای اسمز معکوس بود و دستگاه های تصفیه آب الترافیلتراسیون، تعداد مراحل پیش پا افتاده تری نسبت به سیستم اسمز معکوس دارند.

0 0 رای ها
این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نوشته های اخیر:

مطالب مرتبط:

برچسب ها :