پایانکار ساختمان

آنچه در این مقاله می خوانید:

از مراحل ساخت یک مجتمع آپارتمانی، میتوان به گواهی پایانکار ساختمان اشاره کرد. در واقع زمانی که ساخت آپارتمان به پایان میرسد، کارشناسان شهرداری منطقه بنا به درخواست شخص متقاضی محل را مورد برسی قرار میدهند. در این مقاله با گواهی پایانکار ساختمان بیشتر آشنا شوید.

گواهی پایانکار ساختمان چیست ؟

گواهی پایانکار ساختمان

پس از تمام شدن ساخت ساختمان، مامورین شهر داری به درخواست شخصی فرد برای برسی ساختمان اقدام میکنند. در پروسه برسی مامورین شهرداری، فرایند ساخت ساختمان با نقشه ساختمان ارائه شده تطبیق داده میشود. متراژ آپارتمان، پارکینگ، انباری، آسانسور و آتشنشانی از نمونه مواردی هستند که برسی خواهند شد.

پس از برسی مامورین شهرداری، درصورتی که موردی بر خلاف نقشه ساختمانی و برسی های مامورین باشد، به عنوان خلاف در ساخت توسط کارشناس به شهرداری صورت جلسه میشود. در کمیسیون ماده 100 شهرداری جریمه سنگینی شامل حال مالک و سازنده خواهد شد.

گواهی پایان کار ساختمان تحت شرایط سخت و دقیقی از طرف شهرداری محل ملک صادر میشود.

اهمیت گواهی پایانکار چیست ؟

کاربرد پایانکار ساختمان چیست ؟

گواهی پایانکار از طرف شهرداری محل وقوع ملک صادر میشود. که توسط برسی و تحت شرایط دقیق و سنگینی صادر میشود. در ادامه با چند نمونه از کاربرد های این گواهی ساختمان آشنا میشویم.

  • مرجع و مبنای اصلی ادارات ثبت محل وقوع ملک در تنظیم صورت مجلس تفکیکی ساختمان های مسکونی ( مجتمع آپارتمانی ) در واقع همان پایانکار صادره از شهرداری می باشد که تمامی مشخصات آپارتمانها پارکینگ ها و انباریه ا و سایر مشاعات و مشترکات و … بر اساس همین گواهی تنظیم میکند که در نهایت منجر به تنظیم تقسیم نامه به استناد صورت مجلس تفکیکی در دفترخانه و صدور سند مالکیت تک برگی برای هر پلاک ثبتی توسط اداره ثبت می شود.تنظیم سند تقسیم نامه و صدور سند مالکیت
  • یکی از مدارک مورد نیاز دفاتر اسناد رسمی در هنگام تنظیم اسناد قطعی املاک همین پایانکار می باشد که دفاتر طبق قانون موظف به اخذ پایان کار معتبر می باشند.

انواع پایانکار ساختمان

  • پایان کار موقت که البته در سالهای نسبتا دور توسط شهرداریها صادر می شد. که بطور مثال اعتبار آن 6 ماهه یا 1 یا 2 ساله بود و در بالای گواهی مزبور درج می شد.شاید دلیل آن تخلفات ساختمانی متعدی بود که در گذشته صورت می گرفت !
  • پایان کار نامحدود که البته شکل ظاهری این گواهی ها شبیه همان پایان کار موقت بود. با این تفاوت که در بالای آنها عبارت نامحدود قید شده بود.
  • در حال حاضر و چند سالی هست که پایان کار واحد و مستقل برای هر واحد آپارتمانی صادر می شود. که معمولا مشتمل بر چند ورق می باشد ؛ بر خلاف دو مورد فوق که بر روی یک ورق A4 تنظیم و صادر می شد.
5 1 رای
این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نوشته های اخیر:

مطالب مرتبط:

برچسب ها :