محاسبه قبض آب مشترک در ساختمان

محاسبه قبض آب مشترک در ساختمان

آنچه در این مقاله می خوانید:

یکی از موضوعاتی که در ساختمان های قدیمی مورد بحث قرار می گیرد، تقسیم قبض آب مشترک بین ساکنین ساختمان است .
این مشکل زمانی به وجود می آید که هر واحد فاقد کنتور فرعی و اختصاصی باشد و تمام مصرف آب ساختمان توسط یک کنتور محاسبه شود . از آنجایی که تقسیم عادلانه هزینه آب بین ساکنان در این شرایط موضوع مهمی است، در ادامه با ما همراه باشید تا روش ها و راهکار های محاسبه قبض آب مشترک را بررسی کنیم .

روش های محاسبه قبض آب مشترک

  • محاسبه قبض مشترک آب بر اساس متراژ

در این روش که با توافق مالکان و مستاجران اجرا می شود، قبض آب بر اساس مساحت هر واحد محاسبه می گردد .
البته می توان گفت مبلغ قبض آب، به تعداد واحدها تقسیم می شود . برای مثال واحدی 200 متری دو برابر واحدی 100 متری باید هزینه قبض پرداخت کند .

محاسبه قبض آب

 

  • محاسبه قبض مشترک آب بر اساس نفرات

در این روش مبلغ کل قبض آب تقسیم بر تعداد ساکنان ساختمان می شود و به هر نفر مبلغی اختصاص می یابد . برای مثال در یک ساختمان که 12 نفر در آن زندگی می کنند، اگر مبلغ قبض 600 هزار تومان باشد، این مبلغ تقسیم بر 12 شده و به هر نفر حدود 50 هزار تومان اختصاص می یابد . در نتیجه سهم هر واحد به تعداد ساکنان آن بستگی دارد .

 مشکلات تقسیم قبض مشترک آب

  • تفاوت در میزان مصرف واقعی

ممکن است مصرف آب توسط ساکنین یک واحد بسیار بیشتر از واحد دیگر باشد . این موضوع باعث می شود ساکنین در تقسیم قبض آب مشترک بر اساس متراژ به مشکل بخورند و آنطور که می بایست عادلانه پیش نرود .

  • عدم حضور برخی از ساکنین

حضور ساکنین در همه واحد ها یکسان نیست و ممکن است در واحدی ساکنان زمان کمی را در خانه بگذرانند و یا روز های زیادی به مسافرت بروند . این موارد دلایلی محکم برای رد روش های تقسیم  قبوض مشترک آب می باشند .

  • تفاوت در تعداد ساکنان واحدها

ممکن است واحدی دارای 5 ساکن و واحد دیگری 3 ساکن داشته باشد . روشن است که در این صورت، تقسیم هزینه قبض مشترک آب به روش متراژ بی فایده و ناعادلانه است .

راه حل چیست ؟

از آنجایی که محاسبه و تقسیم عادلانه هزینه قبض مشترک آب مسئله ای مهم برای ساختمان های فاقد کنتور فرعی است، راهکار هایی را باهم بررسی کردیم اما دریافتیم که این روش ها خیلی تاثیر گذار نخواهند بود و باید به صورت مهندسی و کارشناسی این مشکل رفع گردد .

از نظر متخصصین حوزه تاسیسات ساختمانی و حتی کارشناسان شرکت آب و فاضلاب کشور، تنها راه حل محاسبه عادلانه قبض آب مشترکین نصب کنتور فرعی آب در آپارتمان های چند واحده است.

با این حال کل ساختمان دارای یک کنتور اصلی نیز خواهد بود که طبق قانون قبض نهایی ساختمان برای همان یک کنتور صادر می شود .

کنتور اصلی آب

همچنین با استفاده از نرم افزار مدیریت ساختمان همساده ها  می توانید هزینه قبوض خود ( آب،برق،گاز و…) را برای واحد ها ثبت کنید و ساکنین را از هزینه های مورد نظر، مطلع سازید .
توضیحات این امکان در مقاله ثبت فاکتور خرید آمده است .

علیرضا گرجی

علیرضا گرجی

سرپرست تیم محتوای همساده ها و علاقه مند به حوزه کامپیوتر
1 1 رای
این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نوشته های اخیر:

مطالب مرتبط:

برچسب ها :