تا 15 اردیبهشت 1403,به قیمت 1402 اشتراک بخر

تا 15 اردیبهشت 1403,
به قیمت 1402 اشتراک بخر

تخلفات مدیر ساختمان

آنچه در این مقاله می خوانید:

همانطور که گفته شد بر اساس ماده ۸ قانون تملک آپارتمان‌ها در ساختمان هایی با بیش از سه ساکن، باید پس از تشکیل مجمع عمومی ساختمان، شخصی به عنوان مدیر ساختمان توسط مجمع مشخص گردد.
پیش تر با وظایف و اختیارات مدیر ساختمان آشنا شدیم. اما اکنون این سوال به وجود می آید که در چه صورتی مدیر دست به تخلف زده و چگونه باید این موضوع را پیگیری کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا با تخلفات مدیر ساختمان آشنا شویم.

لیست تخلفات مدیر ساختمان

با اینکه وظایف مدیر ساختمان واضح هستند، اما در مواقعی هم ممکن است ساکنین از مدیر ساختمان گله مند شوند و نارضایتی هایی بوجود آید. بنظر شما چه مشکلاتی باعث ایجاد اختلاف بین مدیر ساختمان و ساکنین می شود؟

عدم توجه به بیمه ساختمان

یکی از مهمترین وظایف مدیر ساختمان، بیمه کردن ساختمان در برابر آتش سوزی است. طبق ماده 15 قانون تملک آپارتمانها مدیر باید تمام بنا را به عنوان یک واحد در قبال آتش سوزی بیمه نماید. البته سهم هر یک از مالکان توسط خودشان به وسیله مدیر به شرکت بیمه گر پرداخت خواهد شد. همچنین در صورت بروز آتش سوزی و بیمه نبودن ساختمان، خسارت به عهده مدیر خواهد بود.

بیمه آتش سوزی ساختمان

اجاره دادن مشاع بدون هماهنگی با ساکنین

مشاع به قسمت هایی گفته می شود که همه ساکنین به طور مشترک از آن استفاده میکنند و در سند مالکی برایش مشخص نشده است. پارکینگ، راه پله، پشت بام و… از مشاعات ساختمان هستند.
هر فردی باید پیش از استفاده شخصی از مشاعات ساختمان، رضایت صددرصدی سایر ساکنان را جلب نماید. در غیر این صورت بقیه ساکنین میتوانند نسبت به آن اقدام کنند.

سهل انگاری در تعمیر و نگهداری

یکی دیگر از وظایف مدیر ساختمان، حفظ ساختمان در برابر حادثه و خسارت های احتمالی است. بنابراین اگر مدیر ساختمان در قبال تعمیرات ساختمان سهل انگاری کند و ساختمان خسارت بیند، مسئولیتش با مدیر ساختمان است و از تخلفات مدیر ساختمان به حساب می آید.

سهل انگاری مدیر در برابر تعمیرات

استفاده از هزینه شارژ در مسائل دیگر

معمولا در ساختمان ها، هر واحد باید هزینه مشخصی را بر اساس توافقی که بین ساکنین صورت میگیرد، به عنوان شارژ پرداخت کند. مدیر ساختمان مسئول جمع آوری شارژ از واحد هاست. بنابراین باید رسید پرداختی های ساختمان را به ساکنین ارائه دهد و درصورتی که شارژ صرف هزینه های نامربوط به ساختمان شود، ساکنین حق اعتراض دارند.

تفویض مدیریت به غیر

قبل تر گفتیم که مدیر ساختمان باید توسط مجمع عمومی ساختمان از بین ساکنین یا از خارج انتخاب شود. بنابراین مدیر فعلی حق دادن مدیریت به شخص دیگر را ندارد و همچنین نمیتواند وظایفش را به دیگری محول کند.

عدم هماهنگی با مجمع عمومی ساختمان

مدیر ساختمان موظف است پیش از انجام تغییرات یا انجام اقدامات در ساختمان، با مجمع عمومی ساختمان هماهنگ شود. پس اگر مدیر دست به انجام کاری بدون هماهنگی با مجمع بزند و ساکنین از آن راضی نباشند، میتوانند از مدیر شکایت کنند.

مجمع عمومی

درصورت تخلف مدیر چه باید کرد؟

ساکنین ابتدا باید با اثبات تخلف مدیر ساختمان، تقاضای ساکنین را جمع آوری کنند و به مجمع عمومی ساختمان ارائه و در صورت توافق مجمع، مدیر را برکنار نمایند.
اگر به عنوان شخص با مدیر به مشکل خوردید، سعی کنید مشکل را با مجمع عمومی ساختمان حل کنید. در غیر این صورت موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری نمایید.
اگر شما نیز مدیر ساختمان هستید و اغلب با ساکنین ساختمان بر سر شیوه و موعد پرداخت و مقدار شارژ ماهانه، قبوض (آب،گاز،برق و…) اختلاف دارید میتوانید با استفاده از نرم افزار مدیریت ساختمان همساده ها روند صدور فاکتور هر واحد را سیستماتیک و به همراه جزئیات دقیق و امکان پرداخت آنلاین انجام دهید.

علیرضا گرجی

علیرضا گرجی

سرپرست تیم محتوای همساده ها و علاقه مند به حوزه کامپیوتر
3 2 رای ها
این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
توکلی
توکلی
3 ماه قبل

سلام مدیر ساختمان ما دو نفر هستند که خودشان آمدند ‌ و مدیر یت ساختمان دست گرفتند ما یک مجتمع ۲۷. ‌واحدی هستیم هر موقع که میگم ‌پول شارژ را چکار کردید یک مو ضع بد میگرند و توهین میکنند