10 بنای تاریخی تهران

10 بنای تاریخی تهران

آنچه در این مقاله می خوانید:

تهران پایتخت ایران یکی از پر جاذبه ترین شهر های کشورمان است که می‌تواند هر گردشگری را حیرت‌زده کند. در این مقاله درباره بنا های تاریخی شهر تهران که یکی از مهم ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر هستند صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

بافت تاریخی عودلاجان، بازار بزرگ تهران

1. کاخ سعدآباد

بزرگترین مجموعه تاریخی-فرهنگی تهران، مجموعه سعدآباد است. این مجموعه حدود 300 هکتار وسعت دارد که180 هکتار آن را جنگل طبیعی تشکیل داده است. این مجموعه شامل بنا های تاریخی است که باید بیش از یک روز برای بازدید از تمام مجموعه وقت در نظر بگیرید. مجموعه شامل: کاخ سبز، کاخ سفید (موزه ملت)، کتابخانه (کاخ احمدرضا پهلوی)، موزه خط و کتابت میرعماد (کاخ فرحناز و علی رضا)، موزه آب (دفتر رییس تشریفات کاخ)، موزه ظروف سلطنتی (کاخ اشرف پهلوی)، موزه برادران امیدوار (کالسکه‌خانه قجری) و موزه مردم‌شناسی (کاخ شمس پهلوی) می‌باشد.

مجموعه تاریخی سعدآباد

2. کاخ گلستان

یکی از بنا های تاریخی مشهور تهران و جهان که تنها میراث جهانی تهران است که در یونسکو ثبت گردیده‌است. قدمت این کاخ به بیش از 440 سال می‌رسد. بنای کاخ متعلق به دوران صفویه است. این کاخ دارای حیاطی بسیار وسیع و سرسبز و چندین بخش مختلف از جمله تالار آئینه، ایوان و تخت مرمر، شمس العماره، کاخ ابیض و… است.

کاخ گلستان، از بنا های تاریخی تهران
حیاط کاخ گلستان

3. کاخ نیاوران

یکی دیگر از مجموعه های تاریخی تهران، کاخ نیاوران با مساحت 11 هکتار است. با توجه به اسناد این کاخ در دوران فتحعلی قاجار ساخته شده و در دوران محمدرضا شاه پهلوی بازسازی شده‌است. گچبری و آیینه کاری این کاخ توسط استادان زبردست آن زمان انجام شده است.

4. خانه موزه مقدم

یکی از مشهور ترین بنا های تاریخی تهران، خانه تاریخی مقدم است. این منزل متعلق به دکتر محسن مقدم و همسر ارمنی اوست. این خانه به دلیل داشتن فضای بانشاط و سرسبز و بنای زیبا جذاب خود به یکی از زیبا ترین خانه های تاریخی کشور تبدیل شده‌است. در این منزل اشیاء و لوازم قدیمی و اسناد قدیمی به نمایش درآمده است.

خانه موزه مقدم

5. موزه ملی ایران

این موزه قدیمی ترین موزه کشورمان است که در سال 1318 ساخته‌شده است. این موزه شامل دو بخش ایران باستان و ایران اسلامی است. در این موزه آثار بسیار شگفت انگیز و ارزشمندی به نمایش گذاشته‌شده‌اند. همچنین سردر ورودی این بنا توسط یک معمار فرانسوی به نام “آندره گدار” به سبک ایوان تیسفون دوره ساسانیان ساخته شده است.

موزه ملی ایران یکی از بنا های تاریخی شهر تهران

6. باغ موزه نگارستان

یکی از زیبا ترین بنا های تاریخی شهر تهران بدون شک باغ موزه نگارستان است. این بنا در سال 1222 در دوره قاجار ساخته‌شد و استفاده اصلی آن به عنوان استراحتگاه بود. این مجموعه دارای دو عمارت می‌باشد؛ عمارت دلگشا و تالار قلمدان. دیدن این باغ موزه به تمامی گردشگران توصیه می‌شود!

باغ موزه نگارستان از بنا های تاریخی به یاد ماندنی تهران

7. موزه آبگینه / خانه قوام السلطنه

یکی از مشهور ترین و زیباترین خانه های تاریخی شهر تهران خانه قوام السلطنه است. این خانه که امروزه به موزه تبدیل شده‌است، محل نگهداری لوازم شیشه‌ای و سفالی کشف شده در حفاری های اماکن تاریخی است. جدایی از اشیاء به نمایش گذاشته‌شده، طراحی و گچبری های ساختمان هم بسیار و ظریف و دیدنی انجام شده است.

موزه تاریخی قوام السلطنه

8. باغ موزه قصر

این باغ موزه بیشتر با نام زندان قصر شناخته‌می‌شود. این زندان اولین زندان متمرکز تهران بود. افراد بسیار مهمی از جمله آیت الله طالقانی، امیرعباس هویدا و قوام السلطنه از مشهور ترین زندانیان این زندان بوده‌اند.

باغ موزه تاریخی قصر

9. خانه دکتر حسابی

منزل دکتر حسابی واقع در محله تجریش امروزه تبدیل به موزه شده‌است. تغییرات زیاد و جدی‌ای در ساختار خانه صورت نگرفته‌است و تشکیل شده از لوازم شخص دکتر حسابی و همسر اوست.

خانه تاریخی دکتر حسابی در تهران

10. موزه ساعت

این موزه که با نام موزه تماشاگه زمان نیز شناخته می‌شود، یکی از زیباترین بنا های تاریخی تهران است. این موزه که یک خانه تاریخی است، محل زندگی حسین خداداد بوده‌است. حسین خداداد یکی از بازرگانان و کارآفرینان قزوین بوده‌است. در موزه تماشاگه زمان انواع ابزار زمان‌سنجی و گاه‌شماری وجود دارد. موزه از دو طبقه تشکیل می‌شود که در آن می‌توان سیر تکاملی انواع ساعت های مکانیکی را مشاهده کرد. گردشگران در این موزه می‌توانند انواع ساعت های شنی، آونگی، جیبی و رومیزی را ببینند. در محوطه این موزه نیز انواع ساعت‌های آفتابی، ساعت شنی، ساعت آبی و ساعت سوختی قرار دارد.

موزه تاریخی زمان

درباره اماکن تفریحی تهران بیشتر بخوانید:

اماکن تفریحی شمال تهران

اماکن تفریحی غرب تهران

سپهر یعقوبی

سپهر یعقوبی

عضو تیم تولید محتوای همساده ها، علاقه مند به حوزه کامپیوتر و مسائل چالش بر انگیز.
0 0 رای ها
این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نوشته های اخیر:

مطالب مرتبط:

برچسب ها :