ساخت ملک در زمین کشاورزی

ساخت ملک در زمین کشاورزی

آنچه در این مقاله می خوانید:

با افزایش قیمت زمین و ملک در مناطق مسکونی، عده ای به ساخت و ساز در زمین های کشاورزی و زراعی روی آورده اند. ساخت و ساز در زمین های کشاورزی به دلیل آب و هوای منطقه و قیمت مناسب تر طرفداران زیادی پیدا کرده است.

اما زمین زراعی چیست ؟ آیا ساخت و ساز در زمین کشاورزی قانونی است ؟ مراحل قانونی ساخت ملک در زمین زراعی چگونه است ؟ در ادامه به این سوالات پاسخ میدهیم .

زمین زراعی

به زمینی که در آن محصولات زود بازده ( یک الی دوسال ) کشت میشود زمین کشاورزی یا زمین زراعی میگویند. این نوع زمین کاربری مسکونی ندارد و برای ساخت و ساز در آن باید مراحل قانونی را دنبال کنید.

ساخت زمین کشاورزی

قانون ساخت و ساز در زمین کشاورزی

طبق قانونی که در سال 1374 به تصویب رسیده است، ساخت خانه در باغ، مزرعه و احداث کارخانه بدون مجوز رسمی در این زمین‌ ها ممنوع است. این قانون به منظور جلوگیری از تخریب محیط زیست و ایجاد مشکلات زیست محیطی وضع شد.

بی توجهی به این قانون پیگرد قانونی دارد . جریمه متخلفین این حوزه به صورت زیر در نظر گرفته شده است :

  • پرداخت جریمه سه برابر قیمت زمین یا باغ با توجه به قیمت روز
  • شش ماه تا دو سال تعلیق از خدمت برای سر دفتران اسناد رسمی متخلف

ساخت و ساز در زمین زراعی

مراحل ساخت ملک در زمین زراعی

تغییر کاربری زمین کشاورزی از نظر مراجع قانونی در مواقع ضروری منعی ندارد . اما با این حال تغییر کاربری فرایندی طولانی و گاهی دشوار است و مراحل قانونی زیادی دارد.

در ادامه مراحل قانونی ساخت ملک در زمین کشاورزی را بیان میکنیم:

  1. ابتدا باید درخواست تغییر کاربری را به همراه مدارک مالکیت زمین و مجوز تاسیس، موافقت اصولی طرح مورد نظر، نقشه عرصه مورد اجرای طرح، نظریه اداره کل محیط زیست استان و پاسخ استعلام دستگاه‌های ذیربط در چهارچوب ماده ۷ قانون را به جهاد کشاورزی ارائه کنید.
  2. با دستور جهاد کشاورزی مدارک مبنی بر بررسی مشخصات زمین، کروکی و گزارش‌کار تنظیم شده و به مديريت امور زمین‌های استان ارسال می‌شود.
  3. پس از تایید مدارک و گزارشات، تقاضا در نوبت دستور‌ کار کمیسیون قرار گرفته و در صورت نیاز از اراضی بازدید و گزارش کارشناسی تهیه می‌شود.
  4. پس از بررسی های نهایی در صورت موافقت با درخواست تغییر کاربری، مجوز مربوطه صادر میشود.

مقالات مرتبط همساده ها:
نوسازی و بازسازی نمای ساختمان
تغییر کاربری ساختمان چیست؟

علیرضا گرجی

علیرضا گرجی

سرپرست تیم محتوای همساده ها و علاقه مند به حوزه کامپیوتر
0 0 رای ها
این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نوشته های اخیر:

مطالب مرتبط:

برچسب ها :