انواع سیستم های روشنایی

انواع سیستم های روشنایی

آنچه در این مقاله می خوانید:

روشنایی محیط یکی از مهم ترین بخش هایی از زندگی روزمره ماست که کیفیت آن به طور مستقیم بر روی روند زندگی ما تاثیر گذار است. در مقاله امروز به انواع سیستم های روشنایی مختلف اشاره می‌کنیم و درباره مزایا و معایب هر کدام صحبت می‌کنیم.

سیستم های روشنایی استفاده شده در پذیرایی

در کل امروزه سیستم های روشنای به دو نوع هوشمند و سنتی تقسیم می‌شوند. سیستم های سنتی در اغلب منازل و ادارات در حال استفاده است. درحالیکه سیستم هوشمند بسیار کمتر در منازل هوشمند و یا مراکز خرید استفاده شده‌اند.

سیستم روشنایی سنتی

سیستم سنتی تشکیل شده از مداربندی های سنتی، لامپ ها و کلید های برق می‌باشند. این سیستم در عین حال که ارزان است، پیچیدگی خاصی نیز ندارد. با اینحال این سیستم روشنایی معایبی نیز دارد که به آن ها می‌پردازیم.

 • عدم امکان تغییر کنترل سرخط ها: در سیستم سنتی سر خط از کلید های یک پل، دو پل و یا تبدیل استفاده می‌شود. در این سیستم نمی‌توان این کلید ها را تغییر داد در صورتی که تغییر صورت بگیرد باید تمام سیم کشی بازنگری شود.
 • قطع کل جریان برق برای تغییرات: برای ایجاد تغییر در بخشی از سیستم باید فیوز مربوط به تمام مسیر قطع شود. این مورد در تعمیرات و یا تغییرات نیازمند زمان ممکن است آزار دهنده باشد.
 • محدودیت در کنترل مصرف انرژی: در سیستم روشنایی سنتی کنترل خاموش و روشن کردن هر دستگاهی با شخص بوده و برای صرفه جویی در مصرف انرژی باید دستگاه ها و یا لامپ ها به صورت دستی از مدار خاموش یا خارج بشوند.
 • وجود کلید های زیاد بر روی دیوار: در سیستم سنتی برای هر اتاق و هر اوتلت بکاررفته یک کلید وجود دارد که در بسیاری از موارد موجب سردرگمی می‌شود.
کلید های برق در سیستم روشنایی سنتی

سیستم روشنایی هوشمند

همانطور که از نام این سیستم پیداست، تطبیق پذیری و پویایی مهم ترین چیز در پیدایش این سیستم است. در مقاله “سیستم روشنایی هوشمند” می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره این سیستم بدست بیاورید. سیستم های هوشمند بر خلاف سیستم های سنتی قابل کنترل و شخصی سازی هستند. مزایای این سیستم در مقایسه با سیستم سنتی را در زیر این متن می‌توانید مشاهده کنید.

 • کاهش خودکار مصرف انرژی: در این سیستم می‌توان حالات مختلف را تعریف کرد که به طور خودکار در ساعات مشخص لامپ های مشخص با میزان نور دلخواه روشن و یا خاموش شوند. همچنین ماژول های تشخیص نور محیط هم با کم و زیاد کردن نور لامپ ها متناسب با نور محیط به صرفه جویی در انرژی کمک بسیاری می‌کنند.
 • کنترل روشنایی توسط موبایل و تبلت: در سیستم هوشمند شما می‌توانید در هر کجا که باشید با اتصال به اینترنت به راحتی روشنایی منزل خود را کنترل کنید.
 • کاهش کلید های رو دیوار
 • تنظیم روشنایی به میزان دلخواه
 • عدم نیاز به قطع برق اصلی برای ایجاد تغییرات و تعمیرات
 • تعویض آسان تمامی قطعات سیستم
 • عیب یابی هوشمند

به طور کلی سیستم هوشمند با اینکه هزینه بیشتری دارد ولی صرفه اقتصادی آن بیشتر است با توجه به اینکه قطعات و لامپ ها آن هم طول عمر بیشتری دارند. همچنین وجود پنل های هوشمند این سیستم به جای کلید های برق جلوه لوکس و خاص تری به منزل شما می‌دهد.


درباره خانه های هوشمند بیشتر بخوانید:

5 گجت هوشمند آپارتمانی

خانه های هوشمند

سپهر یعقوبی

سپهر یعقوبی

عضو تیم تولید محتوای همساده ها، علاقه مند به حوزه کامپیوتر و مسائل چالش بر انگیز.
0 0 رای ها
این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نوشته های اخیر:

مطالب مرتبط:

برچسب ها :