اماکن دیدنی و تاریخی ایران

اماکن دیدنی و تاریخی ایران

آنچه در این مقاله می خوانید:

تاریخ ایران مملو از اماکن دیدنی و زیبا است که جاذبه های گردشگری زیادی به این کشور هدیه میکند. در این مقاله به شما اماکن دیدنی و تاریخی ایران را معرفی میکنیم.

تخت جمشید، معروف ترین بنای تاریخی ایران

اماکن دیدنی و تاریخی ایران

تخت جمشید یا پرسپولیس، مجموعه ای از چند کاه تو در تو در کنار درشت مرودشت و در کوهپایه کوه رحمت در استان فارس واقع در ایران است. در دوره های تاریخی پس از هخامنشیان، به دلیل فراموشی خط و زبان پارسی باستان و نامفهوم بودن کتیبه ها، نام پارسه فراموش شد.

در سال 518 پیش از میلاد، بنای تخت جمشید به عنوان پایتخت جدید هخامنشیان در پارسه آغاز گردید. بنیان گذار تخت جمشید داریوش بزرگ بود، که پس از او خشایار و اردشیر نیز این مجموعه را با افزودن بنا هایی دیگر، بزرگ تر ساختند.

میدان نقش جهان

اماکن دیدنی و تاریخی ایران

میدان نقش جهان در تاریخ 8 بهمن سال 1313 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. همچنین میدان نقش جهان در اردیبهشت سال 1358 جز نخستین آثار ایرانی یونسکو ایران بود که به ثبت رسید.

میدان نقش جهان در واقع قبل از ایران صفوی باغی گسترده و وسیع بوده. این باغ همچنین محل استقرار ساختمان های دولتی و کاخ فرمانروایان تیموری و آق قیونلو ها بوده. در آن زمان بخش میدانی باغ، درکوشک نام داشت. این بخش در ضلع غربی میدان نقش جهان امروزی و در محل ساخت کاخ عالی قاپو قرار داشت.

مسجد النصیر شیراز، از اماکن دیدنی و تاریخی ایران

اماکن دیدنی و تاریخی ایران

مسجد نصیرالملک یا مسجد صورتی یکی از مساجد قدیمی شیراز است. این مسجد در محله گود عربان که قدیم به محله اسحق بیگ معروف بوده قرار دارد. مسجد نصیر الملک واقع در جنوب خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی شاه چراغ است. این مسجد در سال 1294 هجری آغاز و در سال 1305 به پایان رسید. این اثر در تاریخ 30 خرداد 1358 هجری شمسی با شماره 396 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

ارگ بم کرمان

ارگ باستانی بم یکی از بزرگ ترین سازه های خشتی در جهان است که محل آن در شهر بم در جنوب شرقی ایران قرار دارد. در تاریخ 5 دی سال 1382، در اثر زلزله بم، این مکان آسیب زیادی دید. اما در بدو حادثه به دلیل اهمیت آن سریعا در فهرست میراث جهانی در خطر قرار گرفت. یونسکو با همکاری بسیاری از کشور ها پروژه نجات بخشی این اثر را به صورت کامل انجام داد. چند روز پس از زلزله محمد خاتمی رئیس جمهور وقت ایران، دستور باز سازی این مکان را صادر کرد. بم و فضای فرهنگی آن در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان بخشی از میراث جهانی  بم و چشم انداز فرهنگی آن به ثبت رسیده است.

کاخ گلستان تهران، مکانی دیدنی و تاریخی در ایران

کاخ گلستان

کاخ گلستان یکی از یادگار های تهران در روزگار حکمرانی سلسله قاجاریه است. قصر گلستان نامی است اطلاق شده به بخشی از محوطه ای تاریخی که بعد ها به عنوان ارگ سلطنتی تهران باز شناخته شده است. این نام برگرفته از تالاری در محدوده کاخ گلستان فعلی و متعلق به عهد فتحعلی شاه قاجار بوده است. در دوره ناصرالدین شاه این کاخ با نام، عمارات مبارکه گلستان روایی پیداکرد. در عهد مظفرالدین شاه با نام قصر گلستان به شیوه ای رسمی مورد استفاده قرار گرفت. قدمت این کاخ به قبل از دوره قاجار بر میگردد.

0 0 رای ها
این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نوشته های اخیر:

مطالب مرتبط:

برچسب ها :