اضافه اشکوب و ساخت طبقه اضافی در ساختمان

آنچه در این مقاله می خوانید:

بهترین نرم افزار آپارتمانها

در سال های اخیر قیمت مسکن افزایش چشمگیری داشته است. از این رو برخی از صاحبان املاک تصمیم به ساخت طبقه اضافی بر روی ملک خود گرفته اند. به این کار اصطلاحا اضافه کردن اشکوب میگویند.
اضافه کردن طبقه به ساختمان نیازمند مجوز از شهرداری است و مراحلی دارد که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم.

اضافه اشکوب یعنی چه؟

به معنای مجوز ساخت طبقه‌ای روی طبقه دیگر می باشد. در این مرحله مالک با قصد سود آوری مالی و… درخواست اضافه اشکوب میکند. البته در سال های اخیر سخت گیری های بیشتری توسط شهرداری صورت گرفته است. ارائه مجوز افزودن کردن طبقه یا همان اضافه اشکوب تا حد زیادی به شهرداری منطقه شما بستگی دارد.

اضافه اشکوب

مصوبه اضافه اشکوب شهرداری

پیرو بخشنامه شماره ۱۷۲۰۸۳/۸۷/۸۰ مورخ ۳۱/۶/۸۷ در خصوص ابلاغ مصوبه یکصد و هجدهمین جلسه رسمی علنی فوق العاده از سومین دوره شورای محترم اسلامی شهر تهران مبنی بر ممنوعیت صدور پروانه ، با توجه به لغو مصوبه یاد شده از سوی هیات عمومی دیوان عدالت اداری که مراتب طی نامه شماره ۳۶۰۸۳/۳/۳۱۷ مورخ ۰/۹/۸۸ از سوی اداره کل حقوقی به اداره کل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه اعلام  شده است، مناطق می‌توانند ضمن تشکیل کمیسیونی متشکل از معاون شهرسازی و معماری، رئیس صدور پروانه، رئیس نظارت فنی، رئیس طرح تفصیلی و نماینده حوزه معاونت شهرسازی و معماری با توجه به اختیارات قانونی و ضوابط مشخص شده  نسبت به صدور مجوز اضافه اشکوب اقدام کنند.

شرایط صدور پروانه اضافه اشکوب

  • در صدور پروانه اوليه ضوابط شهرسازی و معماری و طرح‌های تفصيلی رعايت شده باشد.
  • محاسبات فنی ساختمان و اجرای آن مطابق با آخرين ويرايش آيين‌نامه‌های طراحی و مقررات ملی ساختمان و آيين‌نامه زلزله (۱۸۰۰) در زمان درخواست تكميل ساختمان باشد.
  • تطابق با آخرين ويرايش آيين‌نامه‌های مذكور مندرج در بند “ب” صدرالذكر توسط مهندسين ذيصلاح حقيقی يا حقوقی (محاسب) دارای اجازه معتبر به‌ صورت رسمی تأييد شود.
اضافه اشکوب ساختمان

مراحل درخواست اضافه اشکوب

  1. ابتدا سازنده، صاحبخانه و یا نماینده قانونی باید با در دست داشتن سند مالکیت خانه، اصل و فتوکپی شناسنامه به شهرداری محل مراجعه و تقاضای اضافه اشکوب (اضافه کردم طبقه به ساختمان) نماید.
  2. اکنون باید با در اختیار داشتن مدارک مورد نیاز به واحد تاییدیه استحکام ساختمان شهرداری رفته تا پرونده‌ای در این واحد تشکیل شود.
  3. در مرحله بعد بازرسی های مربوط توسط کارشناسان شهرداری انجام میگردد. سپس پس از محاسبه عوارض ساختمانی و نوسازی، شخص موظف به پرداخت عوارض میباشد.
  4. در مرحله آخر نوبت به تنظیم فرم بیمه و پرداخت مبلغ تعیین شده میرسد. سپس مراحل پیش‌نویس ساخت طبقه اضافی تنظیم میشود. در نهایت پس از مراحل شماره گذاری و ثبت در دبیرخانه، مجوز نهایی صادر می‌شود.

مقالات مرتبط:

نوسازی و بازسازی نمای ساختمان

علیرضا گرجی

علیرضا گرجی

سرپرست تیم محتوای همساده ها و علاقه مند به حوزه کامپیوتر
0 0 رای ها
این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نوشته های اخیر:

مطالب مرتبط:

برچسب ها :